d.
val.
min.
sek. liko.
Kavos draugai žino, kad skaniausia kava ruošiama iš šviežiai sumaltų kavos pupelių. Būtent todėl, norint mėgautis gera kava namuose, siūlome rinktis kavą pupelėmis ir kiekvienam kavos puodeliui ją malti atskirai. „Kavos draugo“ asortimente esančios kavos pupelės – tai kruopščiai atrinkti skoniai, maloniai nustebinantys net ir išrankiausius kavos gurmanus.
Arabika ir robusta – kuo jos skiriasi?
Kavos rinką šiandien lemia dvi pagrindinės, tiesa, ir populiariausios kavos rūšys: arabika ir robusta. Abi kavos rūšys skiriasi ne tik forma, bet ir kofeino kiekiu, skoninėmis savybėmis. Apie jų skirtumus pasakojame šiek tiek išsamiau:
Arabikos kavos pupelės:
Šios kavos pupelės išsiskiria pailga forma ir viduryje esančiu išlenktu grioveliu. Arabikos kavos pupelių skonis švelnesnis nei robustos: vyrauja vaisiškumas, saldumas, galima pajusti švelnią rūgštelę. Kava, paruošta iš šių pupelių, turi mažiau kofeino. Be to, arabikos kavos pupelės ypač rekomenduojamos filtruotai kavai ruošti.
Asortimente rasite ne vieną kavą, kurią sudaro 100 % arabikos kavos pupelės. Tai: „Kavos draugo“ Caprisette „Professional“ kava, Charles Liégeois kava, Parallel kavos serija, visos rūšinės kavos – Ethiopia Burtukaana, Guatemala La Hermosa, Kenya Kariru…
Robustos kavos pupelės:
Šių kavos pupelių viduryje esantis griovelis yra tiesus, o kavos skonis daug intensyvesnis nei arabikos. Iš šių pupelių paruošta kava turi dvigubai daugiau kofeino, skonis gali priminti grūdus. Tiesa, 100 % robustos asortimente nerasite. Šios kavos pupelės dažniau sutinkamos mišiniuose kartu su arabika, tokiu būdu sukuriant skonių balansą, ypač tinkantį su pienu ruošiamoms kavoms.
Robustos ir arabikos kavos mišiniai asortimente: klientų numylėtine tapusios „Kavos draugo“ Caprisette kavos serijos „Belgique“ ir „Fragrante“ kavos pupelės.
Kas yra rūšinė kava?
„Kavos draugo“ atrinktame kavos pupelių asortimente rasite ne tik arabikos ir robustos mišinius ar 100 % arabikos kavą, bet ir gausų kruopščiai atrinktų rūšinių kavų pasirinkimą. Tik pirmiausia, trumpai papasakosime, kas iš tiesų yra rūšinė kava, kodėl ji vadinama rūšine, bei atskleisime, ką rasite mūsų nuolat pildomoje rūšinių kavų lentynoje.
Rūšine kava (angl. Specialty) vadinamos kavos pupelės, turinčios Rūšinės kavos asociacijos (Specialty Coffee Association – SCA) išduotą sertifikatą. Šis dokumentas išduodamas kavos augintojams, užtikrinantiems itin kokybišką pupelių auginimą, derliaus rinkimą, apdorojimą ir galutiniame rezultate – tobulai subalansuotus skonius bei aromatus. Tokios kavos pupelės visuomet bus taisyklingos formos, sausos ir kvapnios. Dažniausiai rūšinių kavų kategorijai priklauso tik tos kavos, kurios surenka daugiau nei 80 vertinimo balų. Pavyzdžiui, asortimente esančios Ethiopia Burtukaana kavos pupelės įvertintos 88 balais, o Kenya Kariru – 87,5.
Riboto leidimo rūšinės kavos
Kai kurios iš rūšinių kavų yra itin ypatingos. Augančios tik tam tikroje vietovėje, pasižyminčios nedideliu derliumi ir su niekuo nesumaišomu skoniu. Tokių kavų pasiūla – labai maža, o paklausa – milžiniška. Taip yra ir su Jamaikos Blue Mountain kava, kurią turi “Kavos draugas”. Ši kava auga tik Jamaikos Mėlynųjų kalnų apylinkėse, ne žemiau nei 910 metrų virš jūros lygio. Dėl ypatingų klimato sąlygų ir dirvožemio, šios kavos pupelės įgauna unikalų skonį bei aromatą ir yra ypatingai vertinama kavos gurmanų.
Kavos pasaulio delikatesas
Tai Kopi Luwak kavos pupelės. Ši kavos rūšis kilusi iš Indonezijos ir yra žinoma dėl unikalios savo kilmės istorijos. Kopi Luwak kavos pupelės renkamos iš palminio musango ekskrementų. Tuomet jos kruopščiai išvalomos, nuplaunamos ir apdorojamos tradiciniais kavos apdirbimo būdais. Nors toks kavos apdorojimas neįprastas, būtent jis suteikia gėrimui savitą prieskonį. Dėl natūralios musango virškinamajame trakte įvykusios fermentacijos, kava netenka savo kartumo, todėl jos skonis – ypatingai sodrus. Kopi Luwak aromate užuosti galima žemę, laukines džiungles, riešutus bei šokoladą. Riboto leidimo ir ypač reta kavos rūšis asortimente – viena brangiausių. Neretai pasitaiko bandančių suklastoti šią kavą. Tikroji Kopi Luwak kava visada yra pažymėta kavos kilmę patvirtinančiais sertifikatais. Šios kavos ieškokite ir “Kavos draugo” kavų asortimente.
Kavos auginimo regiono įtaka gėrimo skoniui
Sakoma, kad geriausios sąlygos kavos auginimui yra ties pusiauju, todėl šalių skaičius, kuriose galima rasti kavos plantacijas – labai ribotas. Angliškai ši pasaulio dalis yra vadinama Coffee Belt (liet. „Kavos diržas“). Vis dėlto, pagal dirvožemio ir klimato ypatumus vietiniai kavos augintojai renkasi daugiausiai derliaus duodančias augalų rūšis. Turbūt nustebsite, tačiau pasaulyje egzistuoja net apie 150 arabikos kavos rūšių, o robustos – apie 50. Būtent todėl kiekviename regione kava pasižymi skirtingomis skoninėmis ir aromatinėmis savybėmis. Štai keli pavyzdžiai, kaip skiriasi skirtinguose regionuose auginamos kavos pupelės:
Centrinė Amerika:
Šiame regione auginamos kavos pupelės pasižymi subtilia vaisine rūgštele. Gvatemaloje auginamos kavos skonyje skleidžiasi obuolių rūgštelė, o Meksikoje auginamoje kavoje ryškiau galima pajusti vyšnių rūgštelę. Centrinėje Amerikoje užaugintos kavos skonyje taip pat galima pajusti rudojo cukraus saldumą, švelnias šokolado ar kepinių natas. Tai bene labiausiai subalansuotu aromatu pasižyminti kava visame pasaulyje.
Norintiems paragauti Centrinėje Amerikoje augintos kavos ir pajusti skirtumą, asortimente ieškokite šių pavadinimų: Caprisette „Belgique“, Mokito „Bianco“, „Parallel 36“, „Guatemala La Hermosa“, „El Salvador Santa Petrona“, „Nicaragua Maragogype“.
Pietų Amerika:
Kavos pupelės, auginamos Pietų Amerikoje, išsiskiria saldžia rūgštele ir ryškiai juntamu karameliniu saldumu. Skonyje taip pat galima pajusti ir riešutų poskonius. Būtent šios kavos skonių natos yra itin vertinamos pasaulio kavos gurmanų. Vis dėlto, ne šiaip sau Brazilijoje auginamos kavos pupelės laikomos klasikinio skonio standartu.
Norintiems paragauti Pietų Amerikos plantacijose augintos kavos, asortimente dairytis reikėtų šių pavadinimų: Charles Liégeois „Magnifico“, Café Natura „Espresso“, Redbeans „Gold Label Organic“.
Afrika:
Afrikoje auginamos kavos pupelės yra vaisiškesnės, todėl skonyje galima pajusti ryškesnę rūgštelę nei kavos, augintos Amerikoje. Šiame regione auginama kava taip pat pasižymi sodriu saldžiųjų uogų ar citrusų, gėlių aromatu. Pastarieji priklauso nuo kavos apdirbimo būdo. Būtent Etiopija garsėja ne tik kavamedžių, bet ir kavos pupelių apdirbimo metodų įvairove. Tačiau apie tai – šiek tiek vėliau.
Norintiems namuose ragauti Afrikoje augintą ir apdirbtą kavą, asortimente ieškoti reikėtų šių pavadinimų: „Parallel 12“, „DR Congo Kivu“, „Ethiopia Yirgacheffe“, „Ethiopia Shakisso“, „Ethiopia Burtukaana“, Charles Liégeois „Kivu“.
Azija:
Sakoma, kad Azijoje auginama kava yra pati „sunkiausia“. Tai tamsi kava, išsiskirianti itin ilgai burnoje išliekančiais poskoniais. Skonyje dominuoja juodojo šokolado natos, prieskoniai, turintys išlavintus receptorius gali pajusti net žemės ar medienos aromatus. Lengvai pažinčiai su šio regiono kava, kavos draugai siūlo rinktis Sumatros regione augintas kavos pupeles. Šios kavos pupelės apdorojamos specifiškai, todėl paruoštame gėrime ryškiau juntami cukraus, cinamono ir karamelės poskoniai.
Norintiems pažinti tikrąjį Azijoje augintos kavos skonį, asortimente siūlome dairytis šių pavadinimų: „Parallel 17“, „Indonesia Kopi Luwak“, „Papua New Guinea Sigri“, „Indonesia Sumatra“, Charles Liégeois „Venezia Corsato“.
Kavos pupelių apdorojimas – kuo tai susiję su gėrimo skonio savybėmis?
Jau užsiminėme, kad kavos skoniui itin daug įtakos turi pupelių apdorojimo metodai. Vyrauja du pagrindiniai kavos apdorojimo būdai: natūralusis ir drėgnasis. Žemiau pateikiame šių metodų skirtumus ir kavoje išryškinamas skonių bei aromatų savybes.
Apdirbant kavą natūraliuoju būdu, kavos pupelę apgaubusi uoga yra sudžiovinama dar prieš ją išimant. Taip apdorota kava išsaugo daugiau cukraus, todėl yra saldesnė, o jos “kūnas” tirštesnis.
Kavą apdorojant drėgnuoju būdu, kavos uoga yra nulupama nuo kavos pupelės per 12 valandų nuo nuskynimo ir talpinama vandens rezervuare. Šiuo būdu apdorota kava turi itin “švarų” skonį, todėl lengviau galima įvardyti vyraujančias skonių natas. Drėgnuoju būdu apdirbta kava dažnai yra vaisiškesnė, skonyje – daugiau rūgštelės.
Skrudinimo įtaka skoniui: nuo šviesaus iki tamsaus
Kavos draugai primena, kad renkantis kavą, kavos pupelių skrudinimo lygis skoniui turi itin daug reikšmės. Ši pupelių apdorojimo dalis gali padėti išryškinti kavos skonius, subalansuoti juos arba… sugadinti. Kokius skonius atskleidžia ir kuo skiriasi kava priklausomai nuo skrudinimo lygio, aprašome išsamiau:
Vidutinis šviesus:
Tai labai lengvas skrudinimas, padedantis išryškinti natūralų kavos skonį. Šviesiai skrudinta kava padeda atsiskleisti iš gamtos atėjusioms skonio savybėms, todėl skonyje galima pajusti daugiau vaisiškumo nei kitose, stipriau skrudintose kavose.
Asortimente šviesiai skrudintos kavos pupelės yra šios: Goat Story „Kenya Ndaroini“ , Fucking Strong Coffee „Kenya“, Bialetti „Venezia bar“…
Vidutinis:
Šis skrudinimo lygis populiariausias ruošiant kavos pupelių mišinius, tačiau lygiai taip pat naudojamas ir skrudinant rūšines kavos pupeles. Vidutinio skrudinimo kava dažnai pasižymi saldesniu skoniu, todėl yra mėgstama tiek juodos kavos gerbėjų, tiek geriančių desertines pieniškas kavas.
Asortimente vidutinio skrudinimo kavos pupelės yra šios: „Parallel 36“, Mokito „Aromatico“, „Parallel 12“, „Parallel 17“, Charles Liégeois „Mano Mano“, taip pat beveik visos rūšinės kavos pupelės.
Tamsus:
Tai stipriai skrudintos kavos pupelės, išsiskiriančios sodria tamsia spalva ir lengvu žvilgesiu. Nesumaišykite jo su aliejingomis ir perskrudintomis pupelėmis. Tamsaus skrudinimo kavos paviršiuje susidaro plonas karamelės sluoksnis, o perskrudintos pupelės tampa aliejingos ir skleidžia aitrų kvapą, tad su kokybišku skrudinimu tai neturi nieko bendra. Tamsaus skrudinimo kavos pupelės pasižymi sodriu šokolado kartumu, todėl dažnai naudojamos itališko ar prancūziško tipo kavos mišiniams.
Asortimente tamsiu skrudinimu apdirbtos yra šios kavos: „DR Congo Kivu“, Charles Liégeois „Mano Mano Puissant“.
Gera kava turi būti šviežia
Kavos draugai namams pirmiausia visuomet rekomenduoja rinktis kavos pupeles vietoj maltos kavos. Nors tai nėra dažnai akcentuojama, malta kava galioja trumpiau, o dėl greitesnio oksidacijos proceso greičiau praranda ir savo aromatingumą bei skonines savybes. Būtent todėl sakome, kad geriausia kava yra sumalta šviežiai – kiekvienam kavos puodeliui atskirai. Tokiu principu veikia ir automatiniai kavos aparatai, tai rekomenduojame daryti visiems, namuose norintiems mėgautis kokybiška ir gardžia kava.
Pasirinktas kavos pupeles sumalti rekomenduojame naudojantis šiam darbui skirtomis elektrinėmis kavamalėmis arba rankiniais kavos malūnėliais. Šviežiai malta kava visuomet kvepia sodriau, tad namus užpildys malonus ką tik sumaltos kavos aromatas.
Klientų favoritai ir mūsų rekomendacijos
Net ir išsami pažintis su kavos pupelėmis nepadėjo išsirinkti? Žemiau pateikiame kelias klientų jau pamėgtas kavas:
* Caprisette „Fragrante“ kavos pupelės;
* Caprisette „Belgique“ kavos pupelės;
* Charles Liégeois „Magnifico“ kavos pupelės;
* „Indonesia Sumatra“ kavos pupelės;
* „Nicaragua Maragogype“ kavos pupelės.
Atraskite skirtingus kavos skonius ir mėgaukitės jais kasdien savo namuose.
Galite pasirinkti, kokius slapukus mums leidžiate naudoti. Kai kurie iš jų yra būtini ir jų negalima išjungti.
Šie slapukai yra būtini tinkamam mūsų svetainės funkcionavimui ir jų negalima išjungti. Jie nerenka jokios vartotoją identifikuojančios informacijos.
Šie slapukai padeda mums optimizuoti svetainės veikimą ir identifikuoti skirtingus srauto šaltinius. Šiam tikslui naudojame „Google Analytics“ platformą. Surinkti duomenys neidentifikuoja vartotojo ir jais nėra dalijamasi su jokiomis trečiosiomis šalimis. Įjungę šiuos slapukus, galėsite naudotis svetainėje įdiegtu pokalbių langu ir gauti pagalbą iš mūsų konsultantų.
Turbūt ir jūs nemėgstate reklamų – ypač tokių, kurios jūsų visai nedomina. Šie slapukai padeda mums identifikuoti jūsų poreikius ir pateikti personalizuotus pasiūlymus. Reklamas matysite ir išjungę šiuos slapukus, bet tokiu atveju jos nebus priderintos prie jūsų poreikių bei norų.